»»اطلاعیـــــــه««
سایت در حال بروز رسانی می باشد.
سیر تحول فروشگاههای اینترنتی، دیجی کالا، چاره، زنبیل و ستارگان اندیشه

سیر تحول فروشگاههای اینترنتی، دیجی کالا، چاره، زنبیل و ستارگان اندیشه

 

خرید آنلاین یا online shopping نوعی از تجارت الکترونیک است که به مشتریان اجازه می دهد که کالا یا خدمات مورد نیاز خود را از طریق اینترنت و بوسیله web browser بصورت مستقیم از فروشنده خریداری نمایند.

نام های جایگزینی نیز برای خرید اینترنتی یا  online shopping استفاده می شود نظیر e-web-store, e-shop, e-store, Internet shop, web-shop, web-store, online store, online storefront and virtual store.

تجارت الکترونیک اولین بار در سال ۱۹۹۱ توسط تیم برنرز لی پایه گذاری گردید، پس از آن در سال ۱۹۹۵ فروشگاه آمازون و در سال ۱۹۹۶ فروشگاه eBay پابه عرصه تجارت الکترونیک گذاشتند که در حال حاضر جزء بزرگترین فروشگاههای اینترنتی دنیا محسوب می شوند. اما فروشگاههای زیادی نیز در خلال این سالها بوجود آمدند که لزوما نتواستند به موفقیت لازم دست پیدا کنند و چه بسیار فروشگاههای بودند که ورشکسته شدند.

امروزه خرید اینترنتی در جهان به صرفه تر و مناسبتر از گذشته گردیده زیرا علاوه بر سهولت در خرید و صرفه جویی در زمان، اجازه مقایسه قیمت و کیفیت را نیز به مصرف کنندگان می دهد و بدین ترتیب رضایت مشتریان بیش از پیش شده و اغلب ترجیح می دهند خرید خود را از طریق اینترنت انجام دهند. در خیلی از موارد حتی خریداران، کالای خود را در فروشگاهها انتخاب و سپس آن را از اینترنت خریداری می کنند چراکه برایشان به صرفه تر خواهد بود. در برخی از نقاط جهان مانند امریکا فروشهای اینترنتی از فروشهای حضوری پیشی گرفته و این امر عرضه کنندگان را برآن داشته است که علاوه بر عرضه فیزیکی کالا، به عرضه اینترنتی محصولات خود بپردازند.

با این حال از ایجاد و راه اندازی فروشگاههای اینترنتی در ایران بیش از ۸یا ۹ سال نمی گذرد. در خلال سالهای اخیر با توسعه زیرساختهای مخابراتی و افزایش دسترسی به اینترنت در جامعه و ارزان تر شدن آن در کنار گسترش خدمات بانکداری الکترونیک و آشنایی بیشتر مردم با فرهنگ خرید اینترنتی، شاهد رشد ایجاد فروشگاههای اینترنتی در کشور بوده ایم. اما با توجه به اینکه تعداد زیادی از فروشگاههای اینترنتی بدون تحلیل و بررسی شرایط بازار و بدون برنامه ریزی مدون پا به عرصه تجارت الکترونیک کشور گذاشته اند، یا به سرعت از بازار خارج شده یا آنکه در وضعیت زیان دهی هستند.

بطور کلی شروع هر فعالیت اقتصادی نیازمند مطالعات امکان سنجی فنی، مالی و اقتصادی (Feasibility study) است که متاسفانه در کشور ما توجهی به این موضوع نمی شود و کسب و کارها بدون هیچ مطالعه و ارزیابی راه اندازی می گردند و پس از مدتی با زیان های که به صاحبان خود وارد می کنند یا ورشکسته می شوند یا تعطیل می گردند. فروشگاه های اینترنتی نیز از این بحث مستثنی نیستند و به همین دلیل ما تنها شاهد تعداد انگشت شماری از فروشگاههای اینترنتی شناخته شده در کشور هستیم.

در هر صورت در آینده نه چندان دور به دلیل افزایش ضریب نفوذ اینترنت در بین خانوارهای ایرانی، گسترش فرهنگ خرید اینترنتی، گسترش خدمات بانکداری الکترونیک و افزایش مشکلات مربوط به خرید سنتی و ضیق وقت افراد و در کنار آن به دلیل مزیتهایی که خرید اینترنتی برای افراد دارد، شاهد افزایش حجم خریدهای اینترنتی خواهیم بود.

بطور کلی مزیتهای خرید اینترنتی عبارتند از

  1. خرید با قیمتهای مناسب تر به دلیل شفافیت و رقابت در خرید از فروشگاههای اینترنتی
  2. دسترسی به اطلاعات کاملتر و بی طرفانه در مورد محصولات و برندهای مختلف
  3. دسترسی به تنوع بیشتر در محصولات و برندها
  4. امکان مقایسه راحت بین محصولات
  5. صرفه جویی در زمان برای خرید
  6. امکان استفاده از تجربه دیگران در مورد مصرف محصولات مختلف
  7. کمک در کاهش ترافیک های شهری
  8. کمک در کاهش آلودگی به دلیل کاهش ترددهای غیر ضروری

حال در این بخش به معرفی برخی از سایتهای فروشگاهی موفق در ایران می پردازیم :

فروشگاه اینترنتی ستارگان اندیشه

با وجود پیدایش و گسترش رسانه های گوناگون در عرصه اطلاع رسانی ، سایت های آموزشی ،رسانه هایی هستند که همچنان رسالت و اهمیت آن در فرایند آموزش و انتقال اطلاعات محسوس ومحفوظ مانده است .
علمی ساختن فعالیت ها ، مطلوب همه تلاشگران ورزشی است و نشر کتاب های علمی ، طراحیسایت های ورزشی به ویژه فوتبال ، تهیه ، تکثیر و پخش سی دی ، دی وی دی و نرم افزارهای آموزشی و ورزشی در حوزه اصول و مبانی مربیگری فوتبال و فوتسال مدرن و روز دنیا سهمبسزایی در روند علمی شدن فوتبال و فوتسال و مربیان کشورمان دارد . خوشبختانه این قبیل فعالیت ها که در بالا ذکر شد ، در دو دهه اخیر در ایران افزایش چشم گیریداشته است . از سویی دانش و فن ورزشی نیز در طی این دوره گسترش بسیاری یافته و بر حیطه
های تخصصی آن افزوده شده ا ست ؛ به گونه ای که حجم دانش کنونی در ورزش فوتبال را نیز بامیزان آن در دو دهه پیش نمی توان قیاس کرد .یافته های تازه تخصصی در حوزه علوم و فنون مربیگری فوتبال و فوتسال مدرن و روز دنیا هر روزبه جهان عرضه می گردد و این سیر به سرعت ادامه دارد .
وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ، ورزشی ستارگان اندیشه همواره کوشیده است به منظور افزایش دانش مربیان از رهگذر نشر مطالب جدیدو بروز ، تهیه ، تکثیر و پخش سی دی ، دی وی دی و نرم افزارهای آموزشی و کمک آموزشیفوتبال و فوتسال ، به ویژه در بخش هایی که نیاز بیشتری احساس میشود گام بردارد .
همچنین ، عصر فناوری و ارتباطات و دنیای انفورماتیک با سرعت و شتاب فراوانی رو به پیشرفتاست . از آنجا که این مسیر سریعترین ، بهترین و به صرفه ترین مسیر است و ارزیابی بر اساس آنبسیار آسانتر است ، در فوتبال و فوتسال نیز ارزش فناوری روز به روز فزونی گرفته است ؛ چنانکه کشور ما ایران و جامعه مربیان ، ورزشکاران و مدیران این بخش ، باید هر چه سریعتر معیارهاو مولفه های این عصر را بشناسند و به سوی اهداف مشخص شده حرکت کنند .
با توجه به مطالب یاد شده و از همه مهم تر لطف و عنایت خداوند متعال موفق به راه اندازی اولین وتنها پایگاه اطلاع رسانی آموزش مربیگری حرفه ای فوتبال و فوتسال مدرن و روز دنیا در ایرانعزیز مان شده ایم و امید است با همکاری پیشکسوتان و مربیان عزیز در سراسر کشور بتوانیم بهیکی از کامل ترین و مفیدترین پایگاههای اطلاع رسانی تبدیل شویم و امیدواریم پس از دیدن و
مطالعه مطالب مندرج در وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ، ورزشی ستارگان اندیشه شما نیز با همکاران ما هم عقیده شده و این وب سایت را بهدیگر مربیان و علاقه مندان توصیه کنید تا جامعه در روند حرکت به سمت فوتبالی مدرن ، با برنامهو هدفمند شتاب بیشتری بگیرد و با فوتبال روز دنیا در عرصه جهانی گام بردارد .
در پایان امیدواریم با حمایت و کمک مسئولان محترم که همواره در ارائه مطالب علمی در زمینهورزش پیشگام بوده اند بتوانیم در این زمینه گامی ارزشمند برداریم .
امید است این تلاش مقبول و مورد پسند اهالی ورزش ، به ویژه علاقه مندان به ورزش فوتبال قرار گیرد .

چرا خرید از فروشگاه اینترنتی ستارگان اندیشه

جایگاه خرید اینترنتی در زندگی مدرن و مزایای آن

- امکان مقایسه قیمت

- حق انتخاب نامحدود

- دسترسی آسان و شبانه روزی و سهولت زیاد

- دسترسی به نظرات کاربردی مصرف کنندگان نهایی کالا

- استفاده رایگان از حجم بالایی از اطلاعات و محتوای کاربردی

- خرید با آزادی عمل بیشتر و بدون ملاحظات اجتماعی

- حفظ حریم خصوصی افراد در خرید

- قیمت‏های رقابتی و منصفانه

- تنوع کم‏ نظیر محصولات

- شفافیت کامل در عرضه محصول و قیمت‏ های شفاف و واحد

- امکان ارسال هدیه به سراسر کشور به صورت غیر حضوری

- دوری کردن از شلوغی‏‏ها به ویژه در مناسبت‏‏‏ها و خرید سال نو

- صرفه جویی به دلیل جلوگیری از خریدهای ناخواسته و برنامه ریزی نشده

- سهولت خرید برای افرادی که شرایط اجتماعی یا فیزیکی خاصی دارند

- آزادی عمل بیشتر برای جستجو و انتخاب محصولات مورد نظر

- صرفه جویی در وقت و صرف نکردن زمان ارزشمند برای فعالیتی نه چندان با‏ اهمیت

- روش‏های مختلف پرداخت (نقدی هنگام تحویل، پرداخت اینترنتی، پرداخت از طریق POS سیار، واریز بانکی)

- سازگاری بیشتر با محیط زیست و توسعه پایدار

- مطلع شدن از پیشنهادهای ویژه و جشنواره ‏های فروش خاص و طرح‏‌های تشویقی

 

فروشگاه اینترنتی چاره

فروشگاه اینترنتی چاره در سال ۸۷ تاسیس شد و موجودیت خود را بر اساس تعریف بازاری شفاف بین عرضه و تقاضا قرار داد. این فروشگاه از روز تاسیس طیف وسیعی از کالاها را در سایت خود عرضه نمود و سعی نمود پل ارتباطی بین عرضه کنندگان و مصرف کنندگان باشد، به همین دلیل چاره نیازی به وجود انبار برای فروشگاه خود نمی دید و صرفا بر اساس کالاهایی که تامین کنندگان عرضه می کردند، کالا به مشتریان خود ارائه می نمود. چاره در سال ۹۰ فروش محصولات سوپرمارکتی و در سال ۹۲ خدماتی نظیر پرداخت قبوض را نیز به خدمات خود اضافه نمود.

از مهمترین مشکلاتی که مشتریان سایت چاره داشته اند می توان به عدم موجود بودن برخی از محصولات و زمان طولانی بین ثبت سفارش و تحویل آن اشاره نمود.

دیجی کالا

دی جی کالا در سال ۱۳۸۵ و با رویکرد نقد و بررسی دو محصول دوربین عکاسی و موبایل پا به عرضه گذاشت و بعدها لپ تاپ را نیز به آن اضافه نمود. سپس در کنار نقد و بررسی به عرضه محدود محصولات دیجیتال پرداخت.

دی جی کالا که بیشتر مخاطبین خود را از ارائه نقد و بررسی محصولات دیجتال بدست آورده بود و تا سالها به عنوان یک سایت تخصصی در حوزه  محصولات دیجیتال شناخته می شد در یک چرخش ناگهانی در دیماه سال ۹۲ فروش سایر محصولات نظیر محصولات آرایشی و بهداشتی و پزشکی را نیز به سایت خود اضافه نمود و سیاست کاری مشابه سایت چاره را در پیش گرفت.

در حال حاضر ادعا می شود که بخش بالایی از فروش دیجیکالا مربوط به فروش به نمایندگان آن در شهرستان ها می باشد و مصرف کنندگان نهایی درصد پایین تری از فروش این فروشگاه اینترنتی را تشکیل می دهند و به همین دلیل بیان می شود که مدل تجاری دیجی کالا B2B یا Business to Business است.

در حال حاضر به گفته مدیران دیجی کالا، تعداد مشتریان دیجی کالا در شهرستان ها بیشتر از مشتریان تهران است که از دلایل آن می توان به عدم دسترسی ساکنین شهرهای کوچک به بازارهای پایتخت و فعالیت نمایندگان فروش دیجیکالا در شهرستان ها اشاره نمود.

فروشگاه اینترنتی زنبیل

فکر اولیه راه اندازی فروشگاه اینترنتی زنبیل به سالهای ۸۴ و ۸۵ بر می گردد که به دلیل مهیا نبودن زیرساخت لازم در کشور تا سال ۸۹ مسکوت ماند. از سال ۸۹ تا ۹۰ مطالعات کارشناسی و تحلیل بازار فروش اینترنتی کشور انجام و نهایتا در سال ۹۰ با تاسیس شرکت بازرگانی و تجارت الکترونیک پارمیر اولین گام اجرایی در مسیر راه اندازی فروشگاه اینترنتی زنبیل انجام گرفت. از مهمترین نقاط قوت این مجموعه در کنار هم قرار گرفتن تیمی با تجربه، شناخته شده و خبره در حوزه IT و تیمی برجسته در حوزه اقتصادی و مارکتینگ بود. این تیم پس از راه اندازی شرکت و در یک بازه زمانی تقریبا دو ساله وب سایت فروشگاه اینترنتی زنبیل را در خرداد سال ۹۲ راه اندازی نمود.

استراتژی مدیران زنبیل از همان ابتدا خلق بیشترین مزیت برای مشتریان و تامین رضایت حداکثری آنها بود. آنها موفقیت خود را صرفا در گرو رضایت مشتریان خود می دانستند، زیرا آگاه بودند که در دنیای کنونی و با وسایل ارتباطی پیشرفته و گسترش شبکه های اجتماعی، رضایت مشتریان تنها برگ برنده آنها خواهد بود و لذا سعی نمودند بجای صرف بودجه های کلان برای تبلیغات، تمرکز و بودجه خود را صرف تامین حداکثر رضایت مشتریان کنند.

عرضه محصولات با کمترین قیمت و با کمترین حاشیه سود، عرضه محصولات مختلف با تنوع بالا در برندها، عرضه محصولات برندهای معتبر و شناخته شده با گارانتی های اصلی، ارسال سریع و رایگان حتی در مورد کالاهای حجیم (نظیر یخچال های ساید بای ساید)، راه اندازی یک وب سایت با امکانات فنی کامل و کاربرپسند برای سهولت استفاده توسط مشتریان، روشهای ارسال متعدد برای انتخاب توسط مشتریان، سیستم هوشمند پیگیری سفارشات در کنار سایر امکانات منحصر به فردی که برای تامین رضایت مشتریان به مرور زمان توسط این فروشگاه ارائه خواهد شد، نشان دهنده رویکرد جدیدی در بین فروشگاه های اینترنتی می باشد.

وب سایتهای تخفیف گروهی

این وب سایتها که با ایده جذب مشتریان گروهی برای مراکز ارائه دهنده خدمات از یک طرف و ارائه تخفیف های مناسب برای مشتریان از طرف دیگر بوجود آمده است، در دو سال اخیر با استقبال خوبی از طرف مردم مواجه شده است.

در این روش صاحبان کسب و کار بخشی از بودجه تبلیغات خود را صرف تخفیف به مشتریان می کنند و از این محل با تبلیغ مراکز خود، مشتریان جدید بدست می آورند، وب سایتهای تخفیف گروهی با پورسانتی که از محل معرفی مشتریان جدید می گیرند برای خود کسب درآمد می کنند، مشتریان با تخفیفی که برای استفاده از خدمات می گیرند، منتفع می شوند و به این ترتیب هر سه طرف شامل صاحبان کسب و کار، مشتریان و وب سایت تخفیف گروهی از این موضوع سود می برند.

استقبال از وب سایتهای تخفیف گروهی در دو سال اخیر بشدت افزایش یافته و همین امر موجب رشد تعداد وب سایتهای تخفیف گروهی گردیده است اما در این بین تنها برخی موفق شده اند که در این بازار ماندگار شده و برای خود سهمی از بازار را بدست آورند.

از موفق ترین نمونه های این وب سایتها می توان به وب سایت تخفیفان اشاره نمود.

 

تعداد بازدید: 4869